Çevrimiçi Pazar Yeri nedir?

Çevrimiçi Pazar Yeri nedir?
1 Mayıs 2021 0 Yorumlar

Çevrimiçi pazar yeri, satıcıları ve müşterileri, online market siparişi.com istedikleri ürünleri sırasıyla çevrimiçi olarak satıp satın almaları için eğlendiren bir web sitesi veya uygulamadır. Çevrimiçi pazarın sahibi herhangi bir envantere sahip değildir, ancak diğer satıcıların veya tüccarların pazarda satış yapmalarına yardımcı olarak, daha hızlı bir satış deneyimine sahip olmalarını kolaylaştırır.

Bu çevrimiçi pazarların satıcıları kolaylaştırdığı geniş müşteri tabanından bahsedersek, satıcılar arasında ürünlerini öne çıkarmak, bir satın alma kutusu elde etmek ve satışlarını artırmak için büyük bir rekabet yaşandı. Genel olarak, pazar yerleri çok sayıda satıcı veya sağlayıcı listesinden ürün topladığı için, müşteri tarafından yapılan seçim daha geniş hale gelir. Bu, çevrimiçi bir pazardaki ürün fiyatlarını çok daha rekabetçi hale getirir.

Çevrimiçi Pazar Yeri nedir?
Çevrimiçi Pazar Yeri nedir?

Çevrimiçi Pazar Yeri Türleri

Esas olarak üç tür çevrimiçi pazar yeri vardır…

# 1 Dikey

Dikey bir çevrimiçi pazar, farklı kaynaklardan ürünler satar, ancak hepsi belirli bir ürün türüne aittir. Örneğin, ShoeCarnival.com, tamamen farklı markalardan ayakkabı satmaya adanmış bir çevrimiçi pazardır.

# 2 Yatay

Yatay çevrimiçi pazar, farklı ürün türleri satıyor, ancak hepsi benzer bir özelliğe sahip. Örneğin, Greenobazaar.com farklı ürünler satıyor ama hepsi organik. Her şeye sahiptir – organik mücevherler, gıda ürünleri, kozmetikler vb.

3. Küresel

Her şeyi satan pazara küresel pazar denir. En iyi örnekler – eBay ve Amazon.

Çevrimiçi pazar KOBİ’ler için iyi bir seçim mi?

Çevrimiçi bir pazar, başlangıçta herhangi bir satıcı için her zaman iyi bir platform olabilir. Küçük veya orta ölçekli bir perakendeci olsanız da, envanterinizdeki ürünleri her zaman çevrimiçi bir pazarda listeleyebilirsiniz – eBay, Amazon vb. Olsun.

Bir satıcının çevrimiçi bir vitrini değil de çevrimiçi bir pazarı seçmesi için pek çok neden vardır …

  1. Vitrininizi geliştirmek için gereksiz bir yatırım yapmanıza gerek yoktur. Çeşitli markalardan ürünler satıyorsanız, bir satıcı olarak pazarda öne çıkma şansınız vardır. Kendi vitrininizin tanıtımını yapması için, başka pazarlama masrafları da olacaktır.
  2. Çevrimiçi bir pazar, gelir elde etmenize yardımcı olacak bir platformdur. Müşteri sadakati, sunduğunuz hizmetlerle tüccar olmaya özen göstermeniz gereken bir şeydir.
  3. EBay ve Amazon’un satıcıları kolaylaştırmanın yanı sıra en büyük iki çevrimiçi pazar yeri olduğunu düşünürsek, bu çevrimiçi pazarlar aynı zamanda satıcı yerine getirme hizmetleri de sunar – envanter depolama, nakliye, iade yönetimi vb.
  4. Satıcı olarak, ürünlerinizi bu tür birden fazla çevrimiçi pazarda listelemeyi planlıyorsanız , stok sayınızı satışınıza göre otomatik olarak güncelleyebilecek bir envanter yönetim yazılımına kesinlikle ihtiyacınız var .

Çevrimiçi bir pazarda satış yapmanın avantajları

Satış

Amazon’da satış yapmayı planlıyorsanız, kesinlikle onların kurallarına ve yönetmeliklerine göre hareket etmelisiniz. Ancak bu, satışlarınıza hiçbir şekilde zarar vermez. Amazon’un geniş müşteri veritabanı, satış söz konusu olduğunda her zaman daha iyi konumlandırma konusunda size yardımcı olacak, muazzam maruz kalma ile büyük faydaları görselleştirecektir. Amazon’da satış yapıyorsanız, müşterileriniz bir satıcı olarak sizden asla şüphe duymayacak!

Uluslararası Erişim

Amazon, küresel ve güvenilir bir markadır. Müşterinizin farklı bir coğrafyaya ait olma ihtimali var ve Amazon’un sunduğu hizmetler ile onlara ulaşmak çok kolay. Bu size işletmenizi yerel ölçekten küresel ölçeğe taşıma şansı verecektir.

Çevrimiçi bir pazarda satış yapmanın eksileri

Rekabet

Amazon’un bu kadar büyük bir pazar olduğu aşikar, dünyadaki tüm satıcılara fırsatlar sunuyor. Müşteri erişiminiz genişledikçe, rekabetiniz de artmaktadır.

Kontrol eksikliği

Söylendiği gibi, Amazon ve hatta diğer bu tür devasa çevrimiçi pazarların, satıcıların ürünlerini listelemeleri ve satmaları için kendi yönergeleri vardır. Bu tür pazarlarda asla kendi isteğinize göre satış yapamaz veya reklam yapamazsınız.

Ücretler

Normalde Amazon’da satış yaptığınız sürece, yalnızca ürünlerinizin pazarda listelenmiş olması size kolaylık sağlar. Diğer tüm şeyler – sipariş karşılama, nakliye, iade yönetimi vb. Satıcı tarafından tek başına yapılacaktır. Amazon’un her şeyi halletmesi için bir FBA (Amazon Fulfillment by Amazon) satıcısı olmanız gerekir. Bu hizmet, Amazon’dan ne tür olanaklar beklediğinize bağlı olarak ücretlidir.

Tıkla Hemen Ara
Open chat